Smog! Czy wpływa negatywnie na oczy?

Smog to cichy zabójca! Wiele mówi się o tym, jak szkodliwie działa na układ oddechowy człowieka oraz jak bardzo zwiększa poziom zachorowań na nowotwory. W istocie zanieczyszczenie powietrza wpływa na cały organizm – także na oczy.

W smogu zawarte są liczne szkodliwe związki i alergeny, które mogą wywołać takie problemy jak zapalenie spojówek albo zespół suchego oka. Zanieczyszczone powietrze dodatkowo wysusza oko, co także może być przyczyną problemów zdrowotnych. Jeżeli więc mieszkamy w okolicach, w których często utrzymuje się smog i zaczynamy obserwować u siebie objawy takie jak zmęczenie oczu, pieczenie, uczucie, jakby dostały się do nich drobinki piasku, mamy powód do niepokoju.

Jak chronić oczy przed smogiem?

W miastach spowitych smogiem apelują, aby pozostać w domach – jak jednak wiadomo, zwykle nie jest to możliwe. W jaki sposób chronić swoje zdrowie?

W ostatnich latach wielu Polaków kupuje maseczki antysmogowe, chcąc upewnić się, że szkodliwe substancje nie przedostaną się do ich organizmu. Niestety, ta metoda nie jest w pełni skuteczna – pyły przenikają do organizmu także przez oczy a nawet skórę.

Ochrona oczu przed smogiem jest znacznie trudniejsza niż w przypadku układu oddechowego. Okulary korekcyjne albo okulary słoneczne w niewielkim stopniu redukują dostawanie się pyłów i kurzu do oczu. Także soczewki kontaktowe nie zapewnią ochrony, gdyż ich materiał przepuszcza powietrze, co w normalnych okolicznościach jest dla oka bardzo korzystne.

Jeśli nie mamy bezpośredniej możliwości ochrony oczu przed wpływem smogu, możemy starać się bronić przed potencjalnymi, szkodliwymi konsekwencjami.

Przede wszystkim zawsze po powrocie do domu trzeba starannie przemywać oczy wodą lub solą fizjologiczną , dobrze dbać też o ich właściwe nawilżenie. Dobrym rozwiązaniem będą krople nawilżające. Aby mieć pewność, że produkt spełni swoją rolę, najlepiej kupić go w aptece lub u optyka, który prowadzi sprzedaż soczewek kontaktowych. Jeśli nosimy soczewki, należy wybierać takie, które zapewniają maksymalne nawilżenie oka.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się także w nawilżacz powietrza albo urządzenie oczyszczające powietrze w mieszkaniu i w pracy. Trzeba pamiętać, że smog przedostaje się do pomieszczeń nawet, jeżeli okna są zamknięte. Dbałość o jakość powietrza w mieszkaniu – zwłaszcza zimą, kiedy dodatkowo wysusza je ogrzewanie – służy i oczom i całemu organizmowi.

Widzimy się 👁️

Justyna

Wasz optometrysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *