Nie czytaj przy słabym świetle!

Czytanie przy słabym świetle może wpłynąć na stan naszego zdrowia. 4 powody dla których powinniśmy unikać słabego oświetlenia.

👁‍🗨 Zmęczenie oczu: Czytanie w słabym oświetleniu wymaga od naszych oczu większego wysiłku. Objawia się to m.in. bólem, suchością, pieczeniem lub łzawieniem oczu.

👁‍🗨 Pogorszenie ostrości widzenia: Czytanie w niekorzystnych warunkach oświetleniowych może prowadzić do niewielkiego, krótkotrwałego pogorszenia ostrości widzenia. W przypadku osób z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność, objawy będą bardziej zauważalne.

👁‍🗨 Zaburzenia w widzeniu: Przy słabym oświetleniu naszym oczom trudniej jest odróżniać kolory i kształty, co objawia się rozmyciem obrazu lub podwójnym widzeniem.

👁‍🗨 Zwiększenie ryzyka chorób oczu: Długotrwałe czytanie przy słabym świetle może zwiększać ryzyko chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Choroby te choć związane z wiekiem są spowodowane uszkodzeniem tkanek oka, dlatego ważne jest, aby dbać o swoje oczy i unikać czynników ryzyka.

Podsumowując. Istotnym jest, aby zapobiegać negatywnym skutkom czytania przy słabym świetle stosując odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu, w którym czytamy.

Można zainstalować jasne źródła światła, takie jak lampy biurkowe, które zapewnią odpowiednie oświetlenie do czytania. Można również skorzystać z lampek z regulacją jasności, które pozwalają na dostosowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb.

Warto również częściej robić przerwy podczas czytania, aby dać naszym oczom odpocząć.

Widzimy się 👁

Justyna
Wasz optometrysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *