Czy można bezpieczniej ?

W trakcie jazdy samochodem właściwy komfort widzenia jest kluczowy dla bezpieczeństwa Twojego oraz innych użytkowników drogi.

Jednak bywa i tak, że wiedza na temat soczewek okularowych dla kierowców nie zawsze podana jest we właściwy sposób. Czasami w formie przesadnej reklamy lub zbyt chaotycznie, a czasami wręcz przeciwnie – zbyt fachowo.

Ponieważ łatwiej jest podpierać się przykładami konkretnych produktów, wybrałem tym razem soczewki marki Nikon. Przede wszystkim dlatego, że posiadają większość cech premium, których tak oczekujecie od soczewek tego typu.

Spróbujmy wyrobić sobie własne zdanie na ten temat. Na początek zlokalizujmy utrudnienia na drodze.

Są to:

– silne światło słoneczne

– oślepianie przez reflektory samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka

– oślepianie i odbicia światła od mokrej nawierzchni drogi czy śniegu

– trudności z widzeniem peryferyjnym, jak na przykład podczas patrzenia w lusterka boczne

– zmęczenie oczu

Jak prowadzimy w ciągu dnia?

Idealna, słoneczna aura wywołuje u nas większe zadowolenie z prowadzenia samochodu. Niestety, zbyt dużo światła utrudnia widoczność na drodze. Oczy zaczynają nam łzawić, mrużymy je, tracimy pewność panowania nad samochodem.

Dodatkowe zmęczenie, wynika z tego, że wymóg czasu i przepisów jeszcze bardziej absorbuje naszą uwagę. Dzieje się tak, ponieważ nasze oczy nieustannie muszą patrzeć na obiekty znajdujące się w różnych odległościach, na przykład na jezdnię, znaki drogowe, pieszych poruszających się chodnikiem, nawigację, prędkościomierz etc. To duże obciążenie, zwłaszcza gdy jazda trwa dłuższy czas.

Jak prowadzimy nocą?

Tutaj statystki są nieubłagane. W dużej mierze dochodzi do wypadków drogowych właśnie nocą. Oczywiście, także zmęczenie kierowców ma duży wpływ na te zdarzenia. Dobrze, gdy wszystko kończy się tylko stłuczką, drobnymi obrażeniami. Mało się mówi o tym, że przyczyną bywa także brak właściwej korekcji wady wzroku. W ilu przypadkach sprawdzono korekcję u sprawcy choćby najzwyklejszej stłuczki, która mogła skończyć się tragicznie?

Prawdą jest również to, że większość z nas gorzej widzi nocą. Jakby tego było mało wzrok od czasu do czasu otrzymuje dawkę nieprawidłowo ustawionych reflektorów innych pojazdów.

Jak na to wszystko zaradzić?

Czy wynaleziono w firmie Nikon soczewki, które świetnie działają dniem i nocą?

Podczas jazdy samochodem nie można iść na kompromis, jeśli chodzi o ostrość widzenia, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort. Wysokowydajne powłoki antyrefleksyjne i uszlachetniające marki Nikon minimalizują niechciane odbicia światła, więc swobodnie możemy skupić się na tym, co dzieje się na drodze.

Soczewki Night Drive Boost.

Rozwiązanie, które zmniejsza oślepiający efekt olśnienia szczególnie podczas jazdy po zmroku i w nocy, zmniejsza przede wszystkim męczący blask pochodzący ze świateł reflektorów nadjeżdżających samochodów, latarni ulicznych i innych źródeł światła, jednocześnie oferując doskonałą widoczność w dzień. Soczewki posiadają przejrzysty, estetyczny wygląd dzięki powłokom z grupy SeeCoat.

Soczewki TransitionsⓇ XTRActiveⓇ New Generation.

Inteligentne szkła TransitionsⓇ XTRActiveⓇ New Generation, z jeszcze lepszą ochroną podczas jazdy, przy zachowaniu modnego stylu będącego efektem ciekawej barwy soczewek.

Produkt dla użytkowników poszukujący szkieł okularowych, które automatycznie dopasowują się do zmiennych warunków oświetlenia, również podczas jazdy samochodem.

Przejrzyste wewnątrz pomieszczeń.

Zaciemniają się na zewnątrz i w samochodzie w ciągu kilku sekund.

Odzyskują pełną przejrzystość szybciej niż kiedykolwiek.

Zaprojektowane w taki sposób, aby mogły chronić oczy przez blokowanie 100% promieni UV na zewnątrz i przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego emitowanego wewnątrz pomieszczeń przez monitory komputera, laptopa, smartfona, TV.

Posiadają zdolność do zaciemniania się również za szybą samochodu w celu ochrony oczu przed słońcem podczas jazdy, przejrzyste, z subtelnym zabarwieniem w pomieszczeniach i bardzo ciemne przy ekspozycji na zewnątrz, nawet w najgorętsze dni.

Dodatkowe powłoki uszlachetniające, pomagają zminimalizować zmęczenie i napięcie oczu.

Soczewki fotochromowe TransitionsⓇ XTRActiveⓇ New Generation dostępne są w 3 kolorach: szary, brązowy, grafitowozielony.

Jakby tego było mało, opisane soczewki mogą występować jako soczewki wysokoindeksowe (cienkie), personalizowane indywidualnie soczewki progresywne, oraz w konstrukcjach asferycznych (mniej zniekształceń brzegowych obrazu, większe czynne obszary optyczne).

Widzimy się

Michał

Wasz optyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *