Jeszcze o modzie okularowej…

Świat wielkiej mody próbuje zapanować nad coraz to nowymi dziedzinami. Nie ominęło to również opraw okularowych.

W ciągi ostatnich kilku lat okulary stały się częścią stroju, dobieraną w zależności od potrzeb, podobnie jak buty, torebka, kapelusz, biżuteria. Modne okulary współgrają z karnacją skóry i makijażem, harmonizują z ubiorem. Kiedyś służyły wyłącznie do korygowania wady wzroku. Obecnie modne okulary towarzyszą nam przy wielu okazjach, będąc sposobem na wyrażenie naszego charakteru, nastroju, statusu. Okulary zaczęło się nosić dla ozdoby. Instalujemy bardzo często soczewki „zerowe” bez korekcji z wysokiej jakości powłokami antyrefleksyjnymi, filtrami światła niebieskiego, soczewkami barwionymi lub fotochromowymi.

Projektanci opraw aby nadążyć za modą próbują dać upust swoim artystycznym wizjom. Wzory opraw okularowych zaczęły się bardzo różnić pomiędzy sobą. W ciągu roku powstaje po kilka kolekcji stosownie do sezonu. Zauważam jak ścierają się odmienne trendy, od bogatego zdobnictwa do minimalizmu. Projektanci coraz częściej prowokują kształtem, rozmiarem opraw, w żywe oczy kpią sobie z zakorzenionych schematów lub zachęcają: wyluzuj się, zabaw się swoim wyglądem! Damy Ci dokładnie to o czym tylko pomyślisz. Nie ma ograniczeń! Modowe oprawy burzą wszystkie zdroworozsądkowe zasady doboru opraw okularowych.

Moda czerpie pełnymi garściami także w temacie dostępności coraz bardziej nowoczesnych materiałów z których wykonane są oprawy okularowe. Okulary odbyły długą drogę od prymitywnego, drogiego instrumentu optycznego, przechodzącego jak zegarek kopertowy z ojca na syna, do nowoczesnego produktu wytwarzanego w ogromnym asortymencie. Do produkcji okularów stosuje się wyrafinowane materiały: wielobarwne tworzywa, superlekkie stopy tytanowe, kompozyty, zadziwiające wytrzymałością tworzywa poliwęglanowe, ekologiczne imitacje drewna i wiele innych.

W jakim kierunku będzie to zmierzać w ciągu najbliższych lat? Czy można jeszcze coś nowego wymyśleć w modzie okularowej? Czy nie odnosicie przy tym wrażenia, że wszystko już kiedyś było, a moda na konkretny styl tylko powraca, tylko w przerysowanej formie? Podobnie jak w modzie odzieżowej.

Jaka jest Twoja opinia? Odwiedzasz mnóstwo miejsc z oprawami okularowymi, przeglądasz dziesiątki jak nie setki opraw w salonach optycznych.

Zachęcam Cię do rozmowy na temat mody okularowej? W jakich oprawach czujesz się najlepiej? Co sądzisz o obecnych trendach w modzie okularowej?

Widzimy się 👁

Michał

Wasz optyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *