Dlaczego widzenie obuoczne jest ważne?

Zdarza się, że próbujesz zakrywać dłonią naprzemiennie jedno i drugie oko, sprawdzając tym sposobem samodzielnie swoją ostrość widzenia lub przydatność nowych okularów w korygowaniu wady wzroku.

Pamiętaj o tym, że w rzeczywistości zawsze patrzymy dwojgiem oczu, więc podczas domowych prób samodzielnego testowania swojego wzroku lub sprawdzania widzenia w okularach nie powinniśmy brać pod uwagę widzenia jednoocznego, lecz zawsze widzenie obuoczne.

Mało tego – każde z naszych oczu może mieć większą lub mniejszą ostrość widzenia uwarunkowaną fizjologicznie nawet przy prawidłowej korekcji wady wzroku soczewkami okularowymi. Widzenie obuoczne to sytuacja, w której równocześnie postrzegany obraz pochodzący z jednego i drugiego oka złożony jest w całość, co w efekcie daje jeden, lepszej jakości obraz.

Zaburzenia w widzeniu obuocznym mogą być przyczyną szybkiego męczenia się oczu, bólów głowy, pogarszania się ostrości wzroku, a u dzieci nawet kłopotów w nauce czy pojawiania się apatii.

Po prawidłowym skorygowaniu oczu przez specjalistę symptomy te zwykle ustępują. Jeżeli stwierdzasz takie objawy nawet przy dobrym, normalnym widzeniu, skonsultuj swoje spostrzeżenia z okulistą lub optometrystą.

Widzimy się 👁

Justyna
Wasz optometrysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *