Badanie wady wzroku u dzieci.

Mierzenie wad wzroku u dzieci jest zadaniem trudnym ze względu na bardzo silną akomodację młodego oka, trudności z koncentracją małych pacjentów, problemami z utrzymywaniem bezruchu dziecka.

Z tych powodów, ale również ze względu na charakterystyczny dla dzieci strach przed aparaturą, sam komputer do badania wzroku (autorefraktometr) nie jest wystarczający, aby ocenić ewentualną wadę wzroku małego pacjenta.

Aby badanie było wiarygodne, należy „wyłączyć” akomodację. W tym celu lekarz okulista aplikuje do oczu dziecka specjalny preparat rozszerzający źrenice i porażający akomodację. Należy pamiętać, że źrenice po zastosowaniu tych substancji przez kilka godzin pozostają szeroko otwarte, powodując światłowstręt i nieostre widzenie, dlatego też przez pewien czas dziecko powinno unikać ostrego światła (dobrze jest założyć dziecku okulary przeciwsłoneczne).

Kontroluj wzrok dziecka przynajmniej raz na rok. Pamiętaj. Dzieci często nie mają świadomości, że mają problem z widzeniem. Tylko profilaktyczne i regularne badanie wzroku Twojego dziecka pozwoli na prawidłowy rozwój jego widzenia.

Widzimy się 👁

Justyna

Wasz optometrysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *