Czy soczewki relaksacyjne są dla mnie?

Coraz większa liczba pacjentów zgłasza się do gabinetu z problemem zmęczonych, suchych, piekących oczu, częstych bólów głowy bądź z niedogodnościami związanymi z brakiem ostrości widzenia. Podczas wywiadu najczęściej okazuje się, że są to osoby, które spędzają mnóstwo czasu przed ekranami cyfrowymi, czy też przemęczają wzrok podczas wielogodzinnej nauki lub czytania książek.

W ten oto sposób dochodzi do nadwyrężenia mięśni układu wzrokowego. Rozwiązaniem tego problemu zazwyczaj są odpowiednie ćwiczenia rozluźniające akomodację, właściwa higiena pracy wzrokowej, prawidłowa korekcja okularowa – jednakże czasem to nie wystarcza. Dlatego też bardzo często zalecam swoim pacjentom zastosowanie szkieł relaksacyjnych.

Czym one właściwie są?

Są to soczewki, które w swoich dolnych częściach posiadają niewielki (dostosowany indywidualnie do potrzeb) przyrost mocy, dzięki któremu pacjent patrząc przez odpowiednią część szkła ogranicza swój wysiłek akomodacyjny. Co istotne, soczewki te wyglądają bardzo estetycznie i wizualnie, nie różniąc się niczym od tradycyjnych soczewek jednoogniskowych.

Kto może je stosować?

Zaleca się ich użytkowanie u ludzi w wieku 18-45 lat – natomiast należy pamiętać, że każdy przypadek należy skonsultować ze specjalistą.

Jeżeli zauważyłeś u siebie podobne objawy bądź zmagasz się z cyfrowym zmęczeniem wzroku – zgłoś się do gabinetu optometrycznego – wspólnie postaramy się znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla poprawy zdrowia Twoich oczu!

Widzimy się

Justyna
Wasz optometrysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *