Co wyróżnia dobre soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to dla wielu z nas kuszące rozwiązanie w korekcji wady wzroku. Korzyści w porównaniu do okularów, takie jak szersze pole widzenia, brak zaparowania soczewek zimą czy możliwość uprawiania sportów są niezaprzeczalne.

Jakie właściwości soczewek kontaktowych są najważniejsze dla komfortu użytkowania?

👉 Materiały z którego wykonane są soczewki kontaktowe.

Jednym z najważniejszych kierunków rozwoju soczewek kontaktowych jest wykorzystanie nowych, bardziej bezpiecznych materiałów. Tradycyjne soczewki wykonano z hydrożelu, który jest materiałem miękkim i elastycznym, ale jednocześnie ma zbyt niską tlenoprzepuszczalność. Oznacza to, że tlen z powietrza nie może swobodnie przepływać przez soczewkę, co prowadzi zawsze do dyskomfortu i podrażnienia oczu.

Najnowsze produkty silikonowo-hydrożelowe, charakteryzują się znacznie wyższą tlenoprzepuszczalnością, co zapewnia lepsze nawilżenie oczu oraz właściwy komfort ich użytkowania. Soczewki wykonane z tych materiałów są również bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia.

👉 Technologie zapobiegające wysuszaniu oczu

Kolejnym ważnym elementem soczewek kontaktowych jest stosowanie technologii zapobiegających wysuszaniu oczu. Wysuszone oczy są jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się użytkownicy soczewek. Powoduje to dyskomfort, podrażnienie, a nawet uszkodzenia rogówki.

Do najlepszych sposobów zapobiegających wysuszaniu oczu należą:

– Materiały soczewek wykonane z takich kompozycji, które zawierają w sobie substancje nawilżające, uwalniające się stopniowo w trakcie użytkowania co zapewnia właściwy komfort. Pamiętaj, aby nie przedłużać okresu użytkowania soczewek, gdyż soczewki „przenoszone” ponad termin tracą swoje kluczowe właściwości nawilżające.

– Innowacje w samym kształcie i profilu soczewek. Soczewki mogą lepiej dopasowywać się do oka, co poprawia dystrybucję łez i zapobiega ich odparowaniu.

Możliwe jest, że w przyszłości soczewki kontaktowe będą wykonane z całkowicie nowych, innowacyjnych materiałów, które będą jeszcze bardziej przepuszczalne dla tlenu i bardziej nawilżające. Będą jeszcze bardziej anatomiczne, dostosowując się do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Widzimy się 👁

Justyna

Wasz optometrysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *