Coraz częściej docierają do nas niepokojące sygnały, szczególnie od młodych, aktywnych zawodowo osób, które pracują przy monitorach o zmęczeniu podrażnionych oczu, bólach głowy. Wykonują u nas badanie wzroku podejrzewając brak właściwej korekcji. Niekoniecznie to jest przyczyną.
Niestety zapominamy, że patrzymy zbyt długo w monitory, smartfony, TV. Nie robimy sobie przerw. Zatracamy odruch mrugania, a tym samym naturalnego nawilżania powierzchni oczu. Do tego dochodzi nadmierna ekspozycja na wysokoenergetyczne światło widzialne, zwane inaczej światłem niebieskim.
Aby zminimalizować negatywne działanie tych czynników opracowano soczewki okularowe z wielowarstwową powłoką antyrefleksyjną połączoną z filtrem światła niebieskiego.
Czym różnią się uniwersalne, zwykłe powłoki antyrefleksyjne od tych z filtrem światła niebieskiego? Czy warto inwestować w takie filtry i na ile mogą nam pomóc?
Niektórzy z Was powiedzą, że światło niebieskie występuje wokół nas i spełnia swoją naturalną funkcję utrzymania organizmu w stanie pobudzenia i aktywności. Zgadzam się z tym. Niestety z nadmiarem światła niebieskiego, na dłuższą metę, nasz organizm nie jest w stanie sobie dostatecznie dobrze poradzić.
Gdy dodamy godziny poza miejscem pracy przed komputerem, smartfonem, nierzadko również w trakcie czasu przeznaczonego na sen, to okaże się, że normy zostają przekroczone wielokrotnie.
👁️🗨️ Uniwersalne powłoki antyrefleksyjne:
– redukują odblaski
– zwiększają przejrzystość soczewek
– poprawiają twardość i odporność na zarysowania
– ułatwiają pielęgnację, gdy posiadają warstwy hydrofobowe, oleofobowe i antystatyczne
Uniwersalne powłoki antyrefleksyjne nie zapewniają nam żadnych właściwości ochrony przed światłem niebieskim!
Producenci soczewek okularowych już w każdej grupie asortymentu wprowadzili powłoki niebieskie i nieustannie je udoskonalają.
Także każdy z naszych Klientów otrzymuje maksimum informacji na temat ochrony przed światłem niebieskim. Świadomość wśród Okularników coraz bardziej rośnie, co mnie bardzo cieszy.
👁️🗨️ Filtr chroniący przed światłem niebieskim:
– ogranicza nadmierną ekspozycję na światło niebieskie
– pogłębia kontrast, dzięki czemu tekst i drobne elementy obrazu są lepiej widoczne
– poprawia samopoczucie podczas pracy w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem
– łagodzi ogólne zmęczenie wzroku
– ma wpływ na unormowanie cyklu dobowego, problemów z zaśnięciem czy porannym zmęczeniem.
👍 Szczerze rekomenduję soczewki z filtrem światła niebieskiego. Osobiście nie rozstaje się z okularami posiadającymi soczewki tego typu, gdyż komputer i smartfon jest ze mną codziennie a na razie nic nie wskazuje, że kiedyś to zmieni się.
Widzimy się 👁
Michał
Wasz optyk