Jakie soczewki okularowe są naprawdę bezpieczne?

Pisząc o bezpieczeństwie okularów najczęściej myślimy o funkcjonalności okularów, zapewnieniu właściwej mocy optycznej, braku reakcji alergicznych, ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV. Niestety, to dzisiaj za mało!

Idealny materiał stosowany na soczewki okularowe powinien mieć wysoki współczynnik załamania światła, dużą liczbę Abbego i niską gęstość? Zgadza się. Napiszemy również o tym w kolejnych postach.

My musimy sięgnąć po kompromis gwarantujący dobre właściwości optyczne przy zachowaniu zadawalającej estetyki soczewek. Soczewki okularowe muszą dodatkowo posiadać wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne wynikające z różnych warunków użytkowania.

Istotne jest również aby typ oprawy, materiał z którego jest wykonana, jej konstrukcja były odpowiednie do wady wzroku z jednoczesnym uwzględnieniem konstrukcji i materiału soczewek. Dotyczy to każdej oprawy, ale przede wszystkim opraw z mocowaniem soczewek na żyłce i opraw z nawiercanymi soczewkami typu patent oraz opraw do uprawiania sportów.

Optyk za każdym razem wylicza minimalną, bezpieczną, a zarazem estetyczną grubość soczewek. Tym sposobem zapewnimy mniejszą podatność soczewek na pęknięcia (przełamanie, wykruszenia brzegu soczewek).

Ale najważniejsze jest to, że zapewniamy soczewki okularowe z materiałów odpornych na uszkodzenia. To soczewki z materiałów o wyższych indeksach 1.6, 1.67, 1.74, oraz soczewki typu Trivex lub poliwęglan. Już dzisiaj w wielu krajach Unii Europejskiej zakazane jest stosowanie soczewek mineralnych (szklanych) dla dzieci z racji ich wysokiej aktywności fizycznej i związanego z tym ryzyka. Także w przypadku osób dorosłych często prowadzących samochód lub pracujących w niebezpiecznych warunkach – należy stosować soczewki odporne na uszkodzenia. Gdy ma miejsce wypadek samochodowy lub choćby stłuczka to właśnie wystrzał poduszki powietrznej w samochodzie może spowodować pęknięcie soczewki okularowej i uszkodzenie gałki ocznej. Podobnie gdy będzie miał miejsce nagły wypadek w miejscu pracy. Zwykłe soczewki plastikowe nie zapewnią nam całkowitego bezpieczeństwa.

A teraz przyznajcie sami. Jak często myślicie o takich sytuacjach kupując swoje nowe okulary?

Często słyszymy w salonie. Poproszę te najtańsze soczewki. Przecież nic takiego nie stanie się. Bez przesady!

Porozmawiamy na ten temat? Co o tym sądzisz? Czy znowu mądry Polak po szkodzie?!

Widzimy się 👁️

Michał
Wasz optyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *