Wady wzroku można korygować za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Niemniej są wady wzroku, które można skorygować tylko soczewkami kontaktowymi, np. związane ze stożkowatym lub nieregularnym kształtem rogówki, uszkodzoną tęczówką, bardzo dużą krótko lub dalekowzrocznością. Są też wady, do których skorygowania niezbędne są okulary, np. zez ukryty, niezborność. Soczewki kontaktowe nie zastąpią także okularów przeciwsłonecznych, traktowanych jako ozdoba i ochrona przed promieniowaniem UV coraz częściej zamawianych wraz z zainstalowanymi barwionymi soczewkami korekcyjnymi lub fotochromowymi.
Wady i zalety soczewek kontaktowych w porównaniu z okularami równoważą się i decyzja o wyborze sposobu korekcji wzroku musi być podjęta indywidualnie. Okulista lub optometrysta po wykonaniu szczegółowego badania powinien doradzić w konkretnym przypadku, czy korzystniejsze będą soczewki kontaktowe, czy okulary.
Soczewki kontaktowe są prawie niewidoczne, nie zniekształcają, nie zmieniają powiększenia obrazu (ważne przy dużych wadach wzroku i różnowzroczności), nie zaparowują i nie ograniczają pola widzenia.
Wymagają natomiast zachowania reżimu zakładania, zdejmowania i codziennego czyszczenia w specjalnych płynach, w efekcie są droższe od okularów i po ściśle określonym czasie należy je wyrzucić. Nie wszyscy mogą przyzwyczaić się do soczewek kontaktowych, a osoby słabiej sprawne manualnie mogą mieć trudności z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek.
Pamiętajmy. Właściwy dobór soczewek kontaktowych może zapewnić wyłącznie okulista lub optometrysta.
Jakie są Twoje doświadczenia z soczewkami kontaktowymi? Jesteś zwolennikiem soczewek kontaktowych czy okularów? Jakie masz pytania dotyczące doboru soczewek kontaktowych lub soczewek okularowych? Jestem do Twojej dyspozycji.
Widzimy się 👁
Justyna
Wasz opotmetrysta