
Krąży wiele opinii na temat wpływu różnych czynników na rozwój wad wzroku. Które z nich są kłamstwem, a które warto wziąć sobie do serca?
Czy noszenie słabszych okularów niż występująca wada pozwala lepiej pracować oczom?
Odpowiednie dobranie okularów i soczewek kontaktowych to ważny element leczenia wady wzroku. Natomiast noszenie za słabych wiąże się ze stałym nadwyrężaniem oka, które objawia się przez: bóle głowy, łzawienie oczu, zamglone widzenie, suchość oka, nadwrażliwość na światło i gorsze widzenie w nocy, a nawet osłabienie refleksu na bodźce, co może być np. przyczyną wypadku samochodowego. Także w przypadku krótkowzroczności, gdzie wymagana jest pełna korekcja – niewłaściwa korekcja może przyspieszyć proces postępowania wady wzroku.
Czy okulary kupione w markecie są tak samo dobre jak te na receptę?
Okulary „gotowe” zakupione w markecie, na stacji benzynowej, na straganie lub w aptece zawsze posiadają jednakowe wartości soczewek na oku prawym i lewym. W praktyce większość pacjentów wymaga oddzielnej korekcji każdego oka, czego nie oferują produkty tego typu.
Soczewki okularowe w okularach gotowych posiadają swój środek optyczny, który musi znajdować się na wprost źrenicy, czego nie sposób spełnić bez wcześniejszych indywidualnych pomiarów wykonanych przez optyka jeszcze przed montażem soczewek do oprawy.
Jakość soczewek okularów gotowych takich jak właściwe trzymanie mocy, przejrzystość, błędy optyczne soczewek, trwałość, ochrona przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim urządzeń cyfrowych w tym przedziale cenowym nie zostaje spełniona nawet w podstawowym stopniu.
Okulary dostępne w marketach mają oznaczoną ilość dioptrii, jednak nie mamy pewności, czy faktycznie ta liczba jest prawdziwa.
Okulary takie nie biorą pod uwagę innych wad towarzyszących np. astygmatyzmu, zaburzenia akomodacji, jaskry lub zaćmy. Dlatego zaleca się, aby soczewki i okulary dobierać przez okulistów, optometrystów i optyków.
Czy jedzenie marchewki zapobiega wadom wzroku?
Dieta na lepszy wzrok faktycznie zawiera znaczne ilości marchewek, ponieważ stanowią one źródło beta-karotenu, czyli naturalnego barwnika wspierającego pracę plamki żółtej oka. Związek ten jest prekusroem witaminy A, która jako silny antyoksydant chroni organizm przed stanem zapalnym, wywołanym przez wolne rodniki tlenowe. Jedzenie marchewek lub picie soku marchewkowego mogą wspierać wzrok i zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka jednak nie wyleczą chorób oczu.
Czy wzrok może zbadać jedynie okulista?
Obecnie uważa się, że wszystkie problemy ze wzrokiem może badać tylko okulista. Jest to mylne przekonanie, ponieważ lekarz okulista zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oczu – dlatego warto udać się do niego w przypadku urazu, bólu, łzawienia lub podwójnego widzenia.
Jednak w diagnostyce różnych nieprawidłowości w narządzie wzroku mogą pomóc również ortoptyści i optomeryści, do których najczęściej udają się osoby z objawami zeza, a także pacjenci w celu pomiaru ostrości wzroku i dokładnej korekcji szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych.
Czy brak problemów z widzeniem oznacza brak wady wzroku?
Każda wada wzroku charakteryzuje się innymi dolegliwościami, które mogą nasilać się wraz z wiekiem. Niekiedy bywa tak, że osoba uważa, że jej wzrok jest dobry, a tak naprawdę ledwo zauważalne rozmycie obrazu jest już objawem wady wzroku. Eksperci podają, że najbardziej podstępną chorobą jest dalekowzroczność, ponieważ pogłębianie się wady może trwać wiele lat zanim zostanie prawidłowo zdiagnozowana. Dlatego ważne jest wykonywanie regularnych badań okulistycznych.
Czy okulary przeciwsłoneczne należy nosić tylko latem?
To jeden z najczęściej powielanych mitów, który może wyrządzić poważną krzywdę oczom. Zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona wzroku przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które docierają do naszych oczu o każdej porze roku.
W badaniach naukowych potwierdzono, że zarówno bezpośrednie jak i pośrednie promieniowanie słoneczne jest niebezpieczne dla oczu. Dlatego noszenie certyfikowanych okularów słonecznych zaleca się w słoneczne dni, a szczególnie nad morzem, w górach i zimą, ponieważ odbijające się o śnieg promienie mogą uszkadzać wzrok.
Jeśli podoba się Ci się ta formuła zadawanych pytań – proszę napisz.
Każda ciekawa opinia i sugestia jest dla mnie na wagę złota i pozwala dostosować nasz blog do Twoich oczekiwań.
Widzimy się
Justyna
Wasz optometrysta