Historia okularów
Pierwsze wzmianki o soczewkach sięgają starożytności, a ich rozwój zawdzięczamy odkryciom takich postaci jak Roger Bacon, Jan Kepler i Benjamin Franklin. Choć dokładna data wynalezienia okularów jest nieznana, uważa się, że angielski filozof Roger Bacon w XIII wieku przyczynił się do powstania ich koncepcji.
Jeszcze wcześniej Rzymianie zauważyli, że przezroczyste kamienie mogą poprawić widzenie – cesarz Neron używał szmaragdu, by lepiej widzieć walki gladiatorów. W X wieku Arabowie stosowali prymitywne „okulary”, a równocześnie w Chinach eksperymentowano z kryształami.
Do Europy okulary dotarły w XIV wieku, początkowo będąc symbolem mądrości i bogactwa. Dopiero w XVI wieku, dzięki przełomowym odkryciom Jana Keplera, soczewki stały się precyzyjniejsze. W XVIII wieku Benjamin Franklin stworzył okulary dwuogniskowe, umożliwiające widzenie na różne odległości. Z kolei w 1752 roku pojawiły się pierwsze okulary przeciwsłoneczne, choć podobne wynalazki stosowali już Inuici, chroniąc wzrok przed śniegiem.
W XX wieku okulary przekształciły się w stylowy dodatek, a wprowadzenie soczewek plastikowych uczyniło je lżejszymi i bezpieczniejszymi. Przełomem stały się soczewki progresywne wynalezione przez firmę Essilor w 1959 roku, które umożliwiają wygodne widzenie na różne odległości dzięki płynnemu przejściu mocy korekcyjnej.
Dziś okulary pełnią funkcje korekcyjne, ochronne i estetyczne, oferując różnorodność, która pozwala każdemu dobrać coś odpowiedniego do swoich potrzeb i stylu.
Widzimy się
Michał
Wasz optyk