Czy można korzystać z soczewek kontaktowych zimą ?

Wiele osób zastanawia się, czy noszenie soczewek kontaktowych zimą jest w 100% bezpieczne?

Zima stanowi większe wyzwanie dla narządu wzroku, ale stosując się do pewnych zasad, możemy odpowiednio zadbać o swoje oczy w soczewkach kontaktowych. Soczewki są produktami, które częściowo składają się z wody, stąd niektórzy obawiają się, że mogą one zamarznąć. Na szczęście nie ma to żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Nawet jeśli temperatura spadnie znacznie poniżej zera, to nie ma takiej możliwości, aby Twoje soczewki straciły swoje parametry.

Miłośnicy aktywności zimowych powinni pomyśleć o zakupie soczewek kontaktowych, które dobrze nawilżają oczy przez cały dzień. Dobrym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe, które wykonane są w nowoczesnej technologii. Składają się z silikonu i hydrożelu, które zapewniają oczom większy komfort i swobodę.

W zimowe dni warto mieć pod ręką nawilżające krople do oczu, które przynoszą ulgę w przypadku mroźnej, wietrznej pogody.

Oprócz tego zwróć szczególną uwagę na rodzaj płynu do czyszczenia soczewek. Dobry płyn pielęgnacyjny może pomóc w zapewnieniu jeszcze lepszego poziomu nawilżenia.

Ciągłe zmiany temperatury (przemieszczanie się z chłodnego powietrza do ciepłego pomieszczenia) także nie ma większego wpływu na komfort noszenia soczewek kontaktowych.

Jeśli soczewki podczas mrozu znajdują się w opakowaniu lub pojemniku i nie mają bezpośredniego dostępu do ciepła, to w bardzo niskich temperaturach mogą ulec uszkodzeniu. Trzeba wtedy odpowiednio zabezpieczyć opakowanie z soczewkami, aby zapewnić ochronę przed ujemną temperaturą. Nie zostawiajmy soczewek w zamarzniętym samochodzie na noc i nie umieszczajmy w walizce w przestrzeni bagażowej samolotu.

Niektóre z soczewek kontaktowych zawierają filtr UV, który jednak tylko dodatkowo wspomaga ochronę wzroku przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Dlatego nie zapominajmy, aby w zimowe dni również korzystać z okularów przeciwsłonecznych z dobrym filtrem ochronnym. Promieniowanie UV wzrasta wraz z wysokością na której przebywamy, a śnieg tylko potęguje ilość promieniowania na które narażone są nasze oczy.

Soczewki kontaktowe świetnie się sprawdzą podczas wypadu na narty czy snowboard. Oprócz funkcji korekcji wzroku gwarantują pełną swobodę ruchów i szerokie pole widzenia.

Gdy pijemy gorącą herbatę lub nosimy maseczkę antysmogową na twarzy, soczewki kontaktowe nie parują i pozwalają zapomnieć o mało komfortowych, zimowych problemach.

Z soczewek kontaktowych możesz korzystać praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych i o dowolnej porze roku.

Widzimy się 👁️

Justyna

Wasz optometrysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *