Co robić, gdy ręce za krótkie?
Po 40 roku życia zaczynasz mieć „za krótkie ręce”: przedmioty bliskie widzisz nieostro, gdyż z wiekiem oczy coraz słabiej akomodują.
Przypominam. Akomodacja to zdolność dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach, która z wiekiem maleje.
W praktyce zaczynasz pożyczać od znajomych okulary „do czytania”, lub kupujesz najtańsze na stacji benzynowej lub w markecie. Kiepska sprawa! Nic gorszego nie mogłeś wymyśleć!
Ostrość wzroku, zdolność do akomodacji zmieniają się przez całe życie, dlatego specjalistyczne badanie okulistyczne lub optometryczne muszą zawsze poprzedzić przepisanie właściwej recepty na okulary.
Dotyczy to w równym stopniu pierwszej pary okularów jak i każdej następnej.
Specjalista zbada i przepisze okulary odpowiednie do aktualnego stanu Twojego wzroku, ale najpierw obejrzy dno Twoich oczu i zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe, aby jak najwcześniej wykryć lub wykluczyć inne nieprawidłowości np. takie jak jaskra. Dzięki właściwej diagnozie będziesz mógł niezwłocznie podjąć właściwe leczenie. Jaskra wykryta wcześniej daje się leczyć. Zbyt późno wykryta powoduje bardzo silne bóle oczu i prowadzi nawet do ślepoty ( 12% przypadków zaniewidzenia na oboje oczu! )
Jeżeli w okularach widzisz dobrze, a chcesz je zmienić tylko ze względów kosmetycznych, to również odwiedź gabinet okulistyczny i wykonaj badanie. Przecież jest bezpłatne przy zakupie nowej pary okularów…
Być może okaże się, że te stare, na pozór „dobre” szkła okularowe, wcale już nie są takie dobre i po odpowiednim skorygowaniu w tych nowych będziesz widzieć jeszcze lepiej?
Przemyśl temat. Zapraszamy i… widzimy się
Justyna
Wasz optometrysta